Jak zaplanować spędzanie czasu z małym dzieckiem

Pojawienie się na świecie małego dziecka najczęściej powoduje ogromne zmiany w codzienności jego rodziców. Dowolne dotąd spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do kina, spotkania z przyjaciółmi czy wieczorne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Upłynie trochę czasu nim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz planować, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Często powtarzana mądrość głosi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele matek z przekąsem dodaje do niej: gotuj kiedy dziecko gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie warto jednak podważać tego porzekadła. W pierwszych miesiącach po porodzie to właśnie noworodek powinien być najistotniejszy. Postaraj się poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się wczorajszymi talerzami w zlewie czy nieumytą podłogą w przedpokoju. Wszelkie codzienne porządki mogą poczekać. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Oswój się z myślą, że nowy członek rodziny będzie pragnął spędzać prawie cały dzień z mamą. Musisz być blisko. Nie zdziw się, kiedy niemowlak będzie cały czas domagał się piersi. W pierwszych tygodniach na świecie noworodek nie ma jeszcze regularnych odstępów między kolejnymi posiłkami. Może więc okazać się, że jednego razu przerwa wyniesie nawet trzy godziny, a później maleństwo będzie wołało o jedzenie co pół godziny.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Naczelną zasadą, która powinna rządzić życiem młodej matki jest brak planu dnia. Przy nieustalonym cyklu snu i karmień niemowlaka każdy plan może być nie do spełnienia. Jeśli weźmiesz na siebie zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz sfrustrować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli masz siłę, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie drzemki malucha. W tej sytuacji ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się irytować.

Nie denerwuj się, jeśli na początku troszczenie się o dziecko będzie cię przerastać. Wprawa przychodzi z czasem.